شرکت صنایع چوب خزر کاسپین

طرح تولید ام.دی.اف با ظرفیت 33/5 هزار مترمکعب و با سرمایه 64 میلیارد ریال ابتدا در سال 1369 مطرح شد. به این منظور زمینی به مساحت 10 هکتار از منابع طبیعی در محل فعلی کارخانه اجاره ش. در سال 1370 با نظر مدیریت شستا پیگیری اجرای طرح متوقف شده و در سال 1375 کل تشکیلات اجرای طرح جمع آوری شد. مطالعه توجیهی این طرح مجددا در سه ظرفیت پیشنهادی 30، 60 و 100 هزار متر مکعبی تهیه گردید که پس از جلسات و بررسی‌های متعدد اجرای طرح با ظرفیت 30 هزار مترمکعب تصویب شده و طرح از اواخر سال 1378 احیا شد. در سال 1379 قراردادها منعقد شده و نهایتا در نیمه دوم سال 1382تولید آزمایشی آغاز شد.
تکنولوژی و دستگاه‌های چیپس و پرس‌ها به‌صورت کنسرسیوم از کشور های چین و ایران، بخش ریفاینر از اتریش و سندینگ از سوئیس خریداری شده است. این شرکت در تاریخ 29 دی 1369 با شماره 81969 در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و پروانه بهره‌برداری به شماره 6249-515 برای تولید سالانه 33،500 مترمکعب ام.دی.اف در تاریخ 21 تیر 1385 صادر شد. نوع شرکت بر اساس ماده 2 اساسنامه «سهامی عام» است. موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه (ماده 3) عبارتست از:
1-احداث، خرید، فروش و بهره‌برداری از کارخانجات صنایع اولیه و ثانویه چوب.
2- بهره‌برداری از جنگل‌ها به‌منظور تأمین مواد اولیه چوبی.
3- تهیه و تأمین مواد اولیه و بسته‌بندی، دستگاه‌ها، ماشین‌آلات، تأسیسات، قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز از داخل و یا خارج از کشور.
4- مشارکت در سایر شرکت‌ها از طریق تأمین و یا تعهد سهام شرکت‌های جدید و یا خرید یا تعهد سهام شرکت‌های موجود و ایجاد شعب در داخل و خارج کشور و خریداری یا فروش دانش فنی مربوط و طرح‌های جدید به‌منظور تولید محصولات و فرآورده‌های جدید در داخل یا خارج از کشور.
5- اقدام به هر گونه فعالیت مجاز و ایجاد هر گونه امکانات برای نیل به اهداف شرکت.
6- اقدام به تمامی معاملات و فعالیت‌های مجاز بازرگانی و تجاری مربوط به موضوعات شرکت.
7- اقدام به صادرات اعم از مواد اولیه استخراجی، خام یا تولیدات تکمیل شده.
8- اخذ نمایندگی‌های مجاز از مؤسسه‌های تولیدکننده و توزیع کننده داخلی و خارجی.
9- به‌طور کلی شرکت می‌تواند به همه عملیات و معاملات مالی و تجاری و صنعتی که به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم به تمام یا هر یک از موضوع‌های مشروحه فوق مربوط باشد، مبادرت نماید.
معرفی محصولات
شرکت صنایع چوب خزر کاسپین، نخستین تولید کننده ام.دی.اف و پارکت در ایران است و محصولات متنوعی از قبیل کفپوش، دیوارپوش، مواد اولیه پوبی مربوط به ساخت میز، مبلمان، درب، مصنوعات چوبی، کابینت و ... تولید می‌کند. در این میان ام.دی.اف اصلی‌ترین محصول تولیدیی این شرکت به شمار می‌رود. «MDF» مخفف واژه Medium Density Fiberboard است که جزو فرآورده‌های چوبی به شمار می‌رود. ام.دی.اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌شود.این فرآورده چوبی با چگالی 0.5 تا 0.88 گرم بر سانتیمترمکعب با ترکیبی از الیاف چوب یا گیاهانی نظیر نیشکر همراه با چسب اوره فرمالدئید و پارافین ساخته می‌شود. ام.دی.اف را پس از تولید می‌توان روکش کرد. روکش‌های تزیینی افزون بر زیبایی به دوام و کاربرد آن در محیط‌هایی مانند آشپزخانه کمک می‌کند. روکش ملامینه متداول ترین نوع روکش برای ام.دی.اف است که در آن فرایند کاغذ دکوراتیو آغشته به رزین تحت فشار و حرارت بر روی تخته چسبانده می‌شود.
صرفه نظر از سطوح صاف، توزیع یکنواخت و یکپارچگی لایه‌های الیاف موجب دوام و استحکام کافی در برابر شکنندگی تخته شده و مانع از ایجاد خلل و فرج و حفره در ضخامت ورق ام.دی.اف می‌شود. از ویژگی‌های کاربردی ام.دی.اف در صنایع مختلف می‌توان به دوام، استحکام، برش کاری، پیچ و ابزارخوری آسان، بی نقص بدون ظاهر از لحاظ داشتن گره، ترک، رگه و فشردگی، مقاومت در برابر رطوبت، پوسیدگی و خوردگی توسط حشراتی چون موریانه و قابلیت روکش کاری با انواع کاغذهای ملامینه و پی.وی.سی و ... اشاره کرد. این نوع تخته فیبر فشرده حتی بسیار یکپارچه و محکمتر از چوب طبیعی بوده و قابلیت جایگزینی در بسیاری از صنایع را دارد.