شرکت محصولات کاغذی لطیف

شرکت محصولات کاغذی لطیف در تاریخ هفتم خرداد 1364 تأسیس شد و عملیات اجرایی خود را در اواخر سال 1370 در شهر صنعتی هشتگرد در زمینی به مساحت 65 هزار مترمربع و زیر بنایی حدود 30 هزار مترمربع و با ظرفیت تولید سالانه 15 هزار تن محصولات کاغذی آغاز کرد و پس از گذشت حدود سه سال در نیمه نخست سال 1373 به بهره‌برداری رسید. این شرکت تنها کارخانه دارای واحد جوهرزدایی (Deinking) در صنایع کاغذ سازی ایران است و می‌تواند با استفاده از سیستم شناورسازی قلیایی روزانه 90 تن کاغذ باطله را جوهرزدایی کند. شرکت لطیف همچنین با داشتن ماشین کاغذ مجهز به سیستم کنترل PLC و DCS، عرض 2800 میلیمتر و سرعت تولیدی 1400 متر بر دقیقه توانایی تولید انواع کاغذهای گرماژ پایین را دارد.
این شرکت با هدف بکارگیری حجم و دامنه وسیع‌تری از کاغذهای باطله در راستای حفظ محیط زیست از سال 1387 به اجرای پروژه توسعه ظرفیت همت گمارده است که به این ترتیب قادر شد روزانه 150 تن انواع کاغذهای باطله را جوهرزدایی کند و در بحث زیست محیطی به عنوان یک شرکت بازیافت در خدمت محیط زیست و بهداشت محیط سالانه 35 هزار تن کاغذ باطله را با ایجاد ارزش افزوده بسیار عالی به مصرف مناسب رسانده و صرفه‎‌جویی ارزی چشمگیری در قبال میزان واردات خمیر ویرجین داشته است. همچنین در شرکت محصولات کاغذی لطیف فاضلاب خروجی از واحدهای جوهرزدایی و ماشین کاغذ، تصفیه فیزیکی و شیمیایی می‌شود و در نتیجه نسبت مواد جامد و معلق، BOD و COD پساب کارخانه به اندازه استانداردهای محیط زیست می‌رسد، به طوری که بخشی از پساب تصفیه شده در آبیاری فضای سبز و شست‌وشو و نظافت سالن‎های تولیدی کارخانه لطیف استفاده می‌شود. همچنین با بازیافت 20 هزار تن کاغذ باطله از سوی شرکت محصولات کاغذی لطیف، از قطع 204 هزار اصله درخت، مصرف 336 هزار مترمکعب آب و 49.200 مگاوات برق در سال، جلوگیری خواهد شد. مجموعه آزمایشگاه‎های لطیف دارای گواهینامه ISO 17025 مجهز به تجهیزات پیشرفته و کاملی برای انجام آزمون‌های کیفی کاغذ، مطابق با آخرین استانداردهای ملی تدوین شده در سازمان ملی استاندارد ایران است. آزمایشگاه تر (شیمی)،، آزمایشگاه خشک (فیزیک) و آزمایشگاه میکروبیولوژی، بخش‌های مختلف مجموعه آزمایشگاه‎‌های لطیف به شمار می‎‌روند. همچنین شرکت لطیف در هر یک از ایستگاه‌های کاری برای کنترل مواد اولیه ورودی، محصول حین فرآیند، محصول نهایی و پساب خروجی از کارخانه دارای آزمایشگاه‌های مستقر در محل است.
مأموریت و چشم‌انداز تولید و تأمین انواع کاغذهای بهداشتی مورد نیاز صنایع بسته‌بندی به منظور مشارکت در ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه مبتنی بر رضایتمندی همه ذی‌نفعان در بازارهای داخلی و منطقه‌‎ای با بومی‌‎سازی دانش فنی و با محوریت ارتقای دانش در صنعت سلولزی، مأموریت شرکت محصولات کاغذی لطیف است. همچنین در چشم‌انداز این شرکت، بر سر آمدی و مرجع شدن در صنعت تیشوی ایران مبتنی بر ارتقای دانش فنی و بومی‌سازی، تأکید شده است. بهداشت و سلامت، ارمغان تیشوی لطیف و حریر، شعار اصلی شرکت محصولات کاغذی لطیف است.